forumi islamik


 
ForumCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 web-faqe me karakter islam në gjuhën shqipe

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Administratori
Admin
Administratori

Numri i postimeve : 4
Join date : 02/06/2009
Age : 22

web-faqe me karakter islam në gjuhën shqipe Empty
MesazhTitulli: web-faqe me karakter islam në gjuhën shqipe   web-faqe me karakter islam në gjuhën shqipe Icon_minitimeThu Jun 04, 2009 4:45 pm

Mbi 60 web-faqe me karakter islam në gjuhën shqipe

Epoka e globalizmit solli shumë të mira e këqija por me vete solli edhe shumë ndryshime në jetën tonë dhe po sjell vazhdimisht .Njëra prej ndryshimeve më të madhe që solli Globalizmi padyshim që është edhe Interneti , i cili e ka bërë botën një fshat të vogël dhe i ka bërë njerëzit të jenë më afër në mënyrë vizuale dhe më larg në mënyrën e drejtpërdrejtë të komunikimit. Interneti sot posedon me miliarda informata për shumë gjëra që nuk i dimë dhe mund t’i mësojmë apo t’i shkarkojmë në mënyrën elektronike në kompjuterin tonë. Shpejtësia e përhapjes dhe ndikimi i tij mobilizoi shumë kompani të mëdha botërore, organizata, institucione, e njerëz të ndryshëm që të zënë hapin e kohës dhe punën e tyre ta prezantojnë nëpër faqet e Internetit, sepse koha e këtij shekulli po e kërkon këtë punë. Në mesin e shumë web-faqeve,sot kemi shumë faqe me karakter Islam në shumë gjuhë të botës të cilat ofrojnë materiale të shumëllojshme duke filluar nga programet e ndryshme për leximin e Kur’anit, mësimin e leximit të tij, dëgjimin e tij, shkarkimin e sureve të Kur’anit nga Interneti, leximin e shumë gazetave,revistave me karakter islame,dëgjimin me zë dhe shikimin e drejtpërdrejt të shumë emisioneve e thirrjeve islame që bëhen nga katër anët e botës. Sot në Internet mund të bësh blerje online të shumë librave islam,programeve për Kur’anin,Hadithin,mësimin e Fikhut e shumë e shumë gjëra të tjera.

Krahas këtyre ndryshimeve të mëdha që po bëhen dhe janë bërë në këtë epokë edhe shumë web-faqe islame janë hapur edhe në gjuhën shqipe dhe mund të themi se gjuha shqipe mund të llogaritet lirisht ndër gjuhët e shumta që ofron faqe të ndryshme për shpjegimin e Islamit. Sot në web-faqet islame shqip në Internet mund të marrësh informata të llojllojshme duke filluar nga informatat për bashkësitë fetare si në Maqedoni,Mal të Zi , Shqipëri e Kosovë .Leximin e disa revistave me karakter islam, shkarkimin e sureve të Kur’anit, legjeratat e disa hoxhallarëve shqiptar, mendimet e shumë intelektualëve shqiptar myslimanë,pyetje dhe përgjigje për shumë gjëra fetare, shkarkimin e shumë librave fetar në gjuhë shqipe ,lajme aktuale nga bota islame dhe shqiptare, piktura islame shumë gjëra të tjera. Mirëpo kohëve të fundit kanë filluar të dalin në skenë edhe disa web-faqe me karakter fetar të cilat janë shumë të dëmshme për myslimanët dhe artikujt e botuar në to janë me të vërtetë shumë ekstrem dhe janë të pa pranueshëme për myslimanin që mendon dhe logjikon me logjikën e pastër Islame,mirëpo për arsye etike kësaj radhe nuk do t’i përmendim.

Në vazhdim do të paraqesim pothuajse të gjitha web-faqet me karakter Islam në gjuhën shqipe të cilat deri në ditët e sotme kanë arritur mbi 60 sish dhe në to mund të gjesh shumë gjëra interesante dhe me interes për lexuesin e gjerë shqiptar.
Faqet e Bashkësive fetare në trojet shqiptare:

Faqja zyrtare e Bashkësisë Islame të Kosovës: www.bashkesiaislame.net
Faqja zyrtare e Bashkësisë Fetare Islame të Maqedonisë: www.bim.org.mk
Faqja zyrtare e Bashkësisë Islame të Malit të Zi : www.islam-montenegro.org
Faqja zyrtare e Këshillit të Bashkësisë Islame për Gjakovë: www.islamgjakova.net
Faqja zyrtare e Bashkësisë Islame për Preshevë,Medvegjë dhe Bujanoc
www.bimbp.com
Faqja zyrtare e Këshillit të Bashkësisë islame të Kosovës për Prizren:
www.islam-prizren.com

Faqet e revistave,gazetave me karakter islame:

Gazeta javore “Besa”: www.gazetabesa.com
Revista e përmuajshme e Bashkësisë Islame të Kosovës ,”Dituria Islame” : www.dituriaislame.net
Revista “Familja” me botim në Shqipëri : www.revfamilja.org
Revista “Vepra” me botim në Maqedoni: www.furkan.com.mk/vepra
Gazeta e përmuajshme “Drita Islame” në Shqipëri,gazetë e Komunitetit Mysliman Shqiptar : www.dritaislame.com
Revista Elektronike Islame “Horizonti”: www.horizonti.com
Revista për fëmijë “Mirësia” : www.miresia.com
Revista islame “Albislam” www.albislam.com

Qendra dhe institucione islame :.

Qendra Kulturore Islamo-Shqiptare: www.aicc-ny.org
Qendra Islame shqiptare në Londër : http://albanianislamiccenter.com/
Fakulteti i Studimeve islame në Prishtinë: www.fsi-prishtina.com
Qendra Studimore “Jehona” në Shqipëri: www.jehonacenter.com
Qendra islame-shqiptare në Norvegji: www.qikshn.no
Instituti Shqiptar i Mendimit dhe Qytetërimit Islam www.aiitc.org
Shoqata e Orientalistëve të Kosovës : www.shok.org
Shoqata Shqiptaro-Iraniane “ Shirazi” në Shqipëri : http://www.shirazi.org.al/
Komuniteti mysliman shqiptar në Gjermani: http://www.geocities.com/big_albania/nyje.html

Faqe shkencore islame:

Faqja shkencore e Harun Yahyes në shqip : www.harunyahya.com/albanian
Faqe për ekonomi Islame : www.ekonomia-islame.com
Faqe për civilizimin Islam : www.geocities.com/alcislam

Faqe të shtëpive botuese Islame:

Shtëpia botuese “Furkan ISM www.furkan.com,mk
Shtëpia botuese “ Prizmi” www.prizmi.com

Faqe ku mund të lexohen libra islame:

Libra për namazin : http://www.hakikatkitabevi.com/albanian/shqip.htm
Libra nga dijetari Saidi Nur : http://www.saidnur.com/
Libra nga Ahmed Baki : http://www.ahmedbaki.com/shqip/
Libra dhe artikuj nga Fetullah Gylen : http://al.fgulen.com/
Bibloteka Islame : http://www.geocities.com/Athens/Delphi/6875/libra.html

Faqe me audio formate islame :
http://www.ilahije.com/
www.audionur.com

Faqe personale të individëve të ndryshëm

http://www.burimi.net/
http://www.geocities.com/albislam/
http://misioni.tripod.com/
http://www.mustafa.elshani.btinternet.co.uk
http://web.ukonline.co.uk/shqip/bashkesia_islame.html
http://www.zgjohu.com/
http://www.kurandhesunet.net/
http://www.albnur.com/1/index.php
www.islami.ch
www.krenaria.com
www.bajgora.com
www.drita-islame.org
www.everteta.com
www.virtyti.com
www.ankebut.com
www.fjalaebukur.com
www.dritaebesimit.com
www.albmuslim.com
http://myweb.tiscali.co.uk/kosovo/milazim/
http://myweb.tiscali.co.uk/albawebi/muhamed/index.html
www.mburoja.net (jo burimore islame)
www.nenhijeneshpates.net ( jo burimore islame)
www.klubikulturor.com
www.elitaislame.com
www.el-ahnaf.com
www.mesazhi.com
www.rrugetepaqes.net
www.zeriislam.com
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://forumi-islamik.albanianforum.net
 
web-faqe me karakter islam në gjuhën shqipe
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
forumi islamik :: faqe islamike :: web faqe islamike-
Kërce tek: